Turizm

  
Turizm Çeşitleri
Her talebe uygun 4 mevsim turizm potansiyeline sahip ülkemizdeki turizm çeşitleri ve destinasyonları ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

Turizm Yatırımlarının Yönlendirilmesi
Türkiye'de turizm alanında yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı girişimciler için bilgiler. KTKGB ve TM Alanları içinde ve dışındaki turizm yatırımları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Turizm İstatistikleri
Yıllara, aylara, milliyetlerine göre konaklama, sınır giriş-çıkış, yat, charter istatistikleri ve yabancı ziyaretçi araştırmaları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Tesislerin Denetlenmesi ve Belgelendirilmesi
Bakanlıktan belge alan turizm yatırım ve işletme belgeli tesislerin belgelendirme, sınıflandırma ve denetleme işlemleri ve ilgili mevzuat için tıklayınız.

Seyahat Acentaları
Seyahat Acentalarının Bakanlıkla yürüttüğü belgelendirme ve diğer başvuru işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Deniz Turizmi İşlemleri
Türk ve yabancı bayraklı turizm yatları için işletme belgesi talepleri, yat ve yat limanları yatırım ve işletme belgeleri talepleri, Bakanlığa yapılan diğer başvurular hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Turist Rehberliği
Turist Rehberliği, odalar, yetki çevreleri, ruhsatnameleri, rehberlik bölümü mezunları, çalışma kartları, rehber ücretleri ve denetimler hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Yaygın Eğitim Faaliyetleri
Hizmet içi eğitim faaliyetleri, uluslararası eğitim faaliyetleri, gerçekleştirilen ve planlanan eğitim seminerleri için tıklayınız.

Turizm-Çevre İlişkileri
Mavi Bayrak, Çevre Dostu İşletme Belgesi ve Plaketleri, Çevresel Etki Değerlendirme raporları...
Mavi Bayrak
Çevreye Duyarlılık Kampanyası (Yeşil Yıldız)
Çevresel etki Değerlendirme (ÇED) Raporları

Pratik Bilgiler
Turizm ile ilgili telefonlar (Turizm Müdürlükleri, müşavirlikler vb.), ilgili linkler için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular
Turizm alanında, Bakanlığımıza başvuru işlemleri ile ilgili sorularınız için tıklayınız.

Turizm Kentleri
Turizm yatırım alanları, Çeşme, Dalaman, Didim, Kuzey Antalya, Manavgat/Oymapınar turizm kentleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
 
Türkiye Turizm Stratejisi
Türkiye Turizm Stratejisi (2023) ve Türkiye Turizm Stratejisi Eylem Planı (2007-2013)" 28/02/2007 tarih ve 2007/4 sayılı Yüksek Planlama Kurulu Kararı'yla onaylanmış olup, 02/03/2007 tarih ve 26450 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Tanıtım Broşürleri
İllerimize ait tanıtım broşürlerine bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Turizm Verileri
Türkiye, Turizm Verileri Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Mali Yardımlar
2022 Yılı Mali Yardım Projeleri. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.