İSTANBUL MODERN YENİ BİNASINDA

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Müzelerimiz Avrupa'da ödüller kazandı. Kültürel mirasın korunması adına yurt dışından 12 bin 16 tarihi eserin iadesini sağladık. Çalışmalarımızı sadece yerin üstünde değil altında da sürdürerek dünyada en çok arkeolojik çalışma yapan ülkelerin başında yer aldık." dedi.

Yeni binasında 4 Mayıs'tan itibaren ziyaretçilerini ağırlayan İstanbul Modern Sanat Müzesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gelen Bakan Ersoy, ziyaret öncesi yaptığı konuşmada, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı.

Bakan Ersoy, bayramda, gençlere önemli katkılar sağlayan İstanbul Modern'in yeni binasında olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Milli Mücadele'nin tüm kahramanlarını rahmet ve saygıyla yad ettiğini kaydeden Bakan Ersoy, "Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi, Cumhuriyet'imizi kuranlara borcumuzu ödeme gayretiyle Cumhuriyet'in 100. yılında, hedeflerimize ulaşmak adına gece gündüz demeden çalıştık. Bazı engellerle karşılaşsak da hiçbir mazeretin arkasına sığınmadan inançla ve azimle tüm çalışmalarımızı tamamlamaya gayret ettik." diye konuştu.

Türkiye'nin sembol yapılarından Atatürk Kültür Merkezini yenilenen yüzüyle ayağa kaldırdıklarını dile getiren Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

"Tarihi açıdan derin anlamlar taşıyan Rami Kışlası'nı kütüphaneye dönüştürdük. Temelleri 19. yüzyılda atılan, en zor zamanlarda dahi sanatını icra eden, 1926 yılında Marsilya'dan Londra'ya, Helsinki'den Varna'ya konser gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızı yeni bir mekana kavuşturduk. Galata Kulesi'nde yaptığımız gibi alanında uzman isimlerle çalışarak Kız Kulesi'ni de restore ettik. İzmir'de tarihi Tekel Fabrikası'nı sanat merkezine dönüştürdük. Diyarbakır'da inançlara saygısı olmayan terör örgütleri tarafından tahrip edilen Surp Giragos Ermeni ve Mar Petyun Keldani kiliselerini restore ederek yeniden ibadete açılmasını sağladık. Yurt dışında medeniyetimize ait eserleri restore ederek tarihimize sahip çıktık."

"20 Yılda 165 Müzeyi Yeniledik"

Bakan Ersoy, 20 yılda 165 müzeyi yenilediklerine işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

"59 müzemizi ilk kez ziyarete açtık, 18 yeni müze binası inşa ettik. Hatay Arkeoloji ve Gaziantep Zeugma Mozaik Müzemiz ile en nitelikli neolitik koleksiyona sahip müzelerden Şanlıurfa Arkeoloji Müzemizi ziyarete açtık. Anadolu'nun ilk müze binası olan göz bebeğimiz İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin restorasyonunu, yenilemesini gerçekleştirdik. Müzecilik alanında da dünyaya hedef gösteren öncü ülkelerden biri haline geldik. Özel müzelerin sayısını 89'dan 370'e yükselttik. Müzelerimiz Avrupa'da ödüller kazandı. Kültürel mirasın korunması adına yurt dışından 12 bin 16 tarihi eserin iadesini sağladık. Çalışmalarımızı sadece yerin üstünde değil altında da sürdürerek dünyada en çok arkeolojik çalışma yapan ülkelerin başında yer aldık."

Geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye'de 700'den fazla yerde kazı ve arkeolojik araştırma yapıldığını dile getiren Bakan Ersoy, Türkiye'nin, dünyada en çok kazı gerçekleştiren ülke sıralamasında birinci olduğunu söyledi.

Bakan Ersoy, 2004'te kurulan İstanbul Modern'in, Türkiye'nin sanatsal birikiminin küresel ölçekte paylaşılması ve geleceğe aktarılmasına aracılık ettiğini, farklı coğrafyalardaki üretimleri İstanbul'da bir araya getiren Türkiye'nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olduğunu belirtti.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfının kurucusu Nejat Eczacıbaşı'nın vefatının ardından, Oya Eczacıbaşı'nın daimi bir modern sanat müzesi kurma hedefini sürdürdüğüne işaret eden Bakan Ersoy, "Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla bölgedeki 4 no'lu antrepo binasının İstanbul Modern'e tahsis edilmesiyle müzeye kavuşan yapıda, 14 yıl boyunca çok değerli sanatsal çalışmalar hayata geçirildi. Bir süre faaliyetlerini başka bir yerde sürdüren İstanbul Modern'in bugün yeni müze binasına kavuşması, sanatseverleri olduğu gibi bizi de heyecanlandırıyor." diye konuştu.

Tören öncesi, müzenin eski ve yeni halinin yer aldığı video da gösterildi. 

(19.05.2023)

  • e4801d9e-ff73-4a03-a7d9-94f7b4b3b684.jpg
  • 2d1f1d08-eee4-4436-86af-c630ced5638c.jpg
  • 675c7fad-fee1-4ab9-b5d2-5c8c0263bfbb.jpg
  • 4df67113-346d-4a53-9679-0730f9398dab.jpg