BÜYÜK ZAFERİN 100. YILINDA COŞKULU KUTLAMA

Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yıl dönümü İstanbul, Ankara ve İzmir’de coşkuyla kutlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığının İstanbul Atatürk Kültür Merkezi, CSO Ada Ankara ve İzmir Gündoğdu Meydanı’nda düzenleyeceği etkinlikler, 30 Ağustos’ta yazılan destansı öyküyü konserler, gösteriler ve danslarla sahneye taşıyacak.

Türkiye'nin seçkin orkestraları, önde gelen dans ve müzik toplulukları ve yıldız isimlerin dev sahnelerde izleyicilerle buluşacağı coşku dolu programlar ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Başkumandanlığında kazanılan Büyük Zafer unutulmaz performanslarla üç büyük şehrimizde anılacak.

Sanatseverler, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen tüm etkinliklere ücretsiz olarak katılabilecek.

CSO Ada Ankara'dan Kahramanlık Türküleri Yükselecek

İşgal kuvvetlerine karşı verilen şanlı mücadelenin Büyük Zafer’le taçlandığı 30 Ağustos Zafer Bayramı, Başkent’te CSO Ada Ankara Açık Alan’da kurulan dev bir sahnede kutlanacak.

Usta Şef Cem Gürdal yönetiminde sahne alacak olan Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü sanatçıları, bu anlamlı günün 100’üncü yıl dönümü için özel olarak hazırlanan bir repertuvar sunacak.

Kahramanlık türkülerinin danslar eşliğinde sahneleneceği program kapsamında Fetih Marşı’ndan Seymen Zeybeği’ne, O Mübarek Bayrak’tan Türk Çocuğunun Şarkısı’na, Eğilmez Başın Gibi’den Altın Kibik’e ve Çırpınırdı Karadeniz’den Hoş Gelişler Ola’ya uzanan kapsamlı bir seçki Ankaralılar için seslendirilecek.

Konser programının devamında ise popüler müziğinin sevilen sesleri Yusuf Güney ve Aşkın Nur Yengi, Büyük Zafer için özel olarak hazırladıkları şarkılarla sahneye çıkacak. Usta sanatçıların kendi gruplarıyla müzikseverlerle buluştukları konser, Ankaralılara kahramanlık destanının 100’üncü yıl dönümünde coşku dolu bir dinleti sunacak.

Seçkin Orkestralar AKM’de Zafer Şarkıları Söyleyecek

Bir asır önce Dumlupınar’da kazanılan destansı zafer, Atatürk Kültür Merkezi’nin önünde de iki özel konserle kutlanacak. AKM’nin Taksim Meydanı cephesinde kurulan dev sahnede, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu, Şef Hasan Niyazi Tura yönetiminde dinleyicilerle buluşacak.

Zafer şarkılarından oluşan özel bir repertuvarın sunulacağı konserde sevilen oyuncu Volkan Severcan bu anlamlı günün anısına özel bir şiirle İDSO ve İDOB’a eşlik edecek.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu’nun sunacağı programın ardından, pop müziğine yön veren önemli gruplardan MFÖ müzikseverlerle buluşacak. 40 yıla yaklaşan müzik kariyerinde sayısız klasikleşmiş şarkıya imza atan grup 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı hak ettiği coşkuyla Taksim Meydanı’nda kutlayacak.

Gündoğdu Meydanında Zaferin 100. İzmir Özel Konseri

Büyük Zafer’e giden zorlu yolculukta kendi destanını yazan ve 9 Eylül 1922'de düşman işgalinden tamamen kurtulan İzmir, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümünü Gündoğdu Meydanı’nda üç özel etkinlikle kutlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu tarafından sahnelenen “Zafer Yolu 100. Yıl Son Söz” müzikali, kutlamalar kapsamında İzmirlilerle buluşacak.

Zübeyde Hanım’ın oğlu Mustafa Kemal Paşa’ya eve zaferle dönmesini temenni ettiği son sözünden ilhamla sahneye taşınan “Zafer Yolu 100. Yıl Son Söz” İzmir’in şanlı zaferini konu ediniyor.

Yüz kişilik dev bir kadroyla hazırlanan gösteri, Büyük Zafer’e giden yolu, işgal güçlerine ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’in hikâyesinden başlayarak 9 Eylül’de düşmanın denize dökülmesine kadar olan tüm ayrıntıları anlatacak.

İzmir’in mücadelesini sanatseverlerle buluşturacak olan gösterinin ardından, sanatçılar Fatih Erkoç ve Ahmet Baran, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde “30 Ağustos Özel Konseri”nde aynı sahneyi paylaşacak.

Büyük Zaferin 100. Yılı Özel Konserleri Gösteri Programı

30 Ağustos 2022 – Ankara / CSO Ada Ankara – 21.00
30 Ağustos 2022 – İstanbul / Atatürk Kültür Merkezi, Giriş Açık Sahne – 21.15
30 Ağustos 2022 – İzmir / Gündoğdu Meydanı – 20.15

(26.08.2022)